فوتوتراپی

فوتوتراپی چیست؟

فوتوتراپی با استفاده از اشعه ماورای بنفش تحت نظارت پزشکی برای درمان بیماری‌های پوستی خاص استفاده می‌شود. بسته به اختلال پوستی تحت درمان، فوتوتراپی از چند ثانیه تا چند دقیقه در هر جلسه و معمولا 2 تا 3 بار در هر هفته انجام می‌شود. نور درمانی می‌تواند به تنهایی و یا با ترکیبی از داروهای موضعی یا سیستمیک بسته به علائم انجام شود.

استفاده‌های زیبایی فوتوتراپی

فوتوتراپی چیست | فوتوتراپی و زیبایی

فوتوتراپی نیز به عنوان درمان نوری یا درمان لیزری شناخته می‌شود. فوتوتراپی یک درمان مراقبت پوستی جایگزین برای اگزما، جوش، در جهت جوانسازی و درمان شلی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیشتر مناطق رایج درمان بر روی صورت، گردن، پشت دستها، سینه و شانه‌ها می‌باشد. در این روش پالس‌های انرژی نور به آرامی لایه‌های فوقانی پوست را گرم می‌کند. در داخل پوست انرژی نور جذب نقاط مورد نظر مانند رگهای شکسته و ظریفی می‌شود که باعث قرمزی و لکه‌های قهوه‌ای یا ضایعات پیگمانته شده که همه اینها به دلیل تولید بیش از حد ملانین است. این فرایند علمی و زیستی این علائم را از پوست حذف کرده و باعث ترمیم آن به زیبایی طبیعی و در نتیجه جوانسازی پوست می‌شود. فوتوتراپی برای از بین بردن چربی روی پوست هم استفاده می‌شود. باکتریها در غدد چربی ذخیره شده‌اند که باعث ترشح چربی می‌شوند. نور فوتوتراپی با باز کردن منافذ و لایه‌برداری پوست اجازه می‌دهد نور به سطوح زیری پوست نفوذ کند، نور به این چربیها حمله کرده که باعث واکنش شیمیایی می‌شود و در نتیجه باکتریها را از بین می‌برد.

فوتوتراپی روشی برای درمان زردی نوزاد و مکانیسم آن

 روش فوتوتراپی در کودکان

فوتوتراپی رایج‌ترین درمان برای کاهش سطح بالای بیلی‌روبین؛ عامل زردی نوزاد می‌باشد. در شکل استاندارد فوتوتراپی نوزاد در یک محفظه پلاستیکی یا انکوباتور قرار گرفته و در معرض نوعی از نور فلورسنت قرار می‌گیرد که توسط پوست نوزاد جذب می‌شود. در طی این فرایند، بیلی‌روبین در بدن نوزاد به شکل دیگری تغییر می‌کند که می‌تواند شکسته شده و به راحتی به صورت مدفوع و ادرار خارج شود. طول موج خاص نور می‌تواند بیلی‌روبین را به دو ترکیب دیگر به نام لومی‌روبین و فوتوبیلی‌روبین تبدیل کند. این دو ماده شیمیایی ایزومرهای بیلی‌روبین هستند بدان معنا که آنها از اتمهای مشابه ساخته شده‌اند اما ساختار آنها دوباره سازماندهی شده است. این طول موج نوری می‌تواند از لامپهای فلورسنت تولید شود. هنگامیکه این امواج به پوست نفوذ می‌کنند، بیلی‌روبین را به ایزومرهایش تبدیل کرده که می‌تواند از بدن بدون دخالت کبد حذف شود.  بنابراین یک نوزاد مبتلا به زردی در زیر نور فوفوتراپی برای چند روز می‌ماند

در طول فوتوتراپی:

  • نوزاد برهنه است، بنابراین بیشتر پوست در معرض نور است.
  • چشم نوزاد پوشیده شده است تا از لایه عصبی در پشت چشم (شبکیه) در مقابل نور محافظت کند.
  • تغذیه در یک برنامه منظم باید ادامه یابد. نیازی به متوقف کردن تغذیه با شیر مادر نیست.
  • سطح بیلی‌روبین حداقل یکبار در روز اندازه گیری می‌شود.

مشکلات احتمالی که ممکن است در طی فوفوتراپی رخ دهد شامل:

•    قرمزی پوست
•    در صورت عدم حفاظت از چشم؛ لایه عصبی پشت چشم آسیب می‌بیند.
•    در صورت عدم دریافت مایع کافی در هنگام تغذیه، آب بدن کم می‌شود.
نوع دیگری از فوتوتراپی فیبر- اپتیک (fiber-optic blanket) می‌باشد که این وسیله اطراف نوزاد را پوشانده و در خانه می‌تواند استفاده شود. اگرچه فوتوتراپی فیبر-اپتیک باعث کاهش سطوح بیلی‌روبین می‌شود، اما طولانی‌تر از فوتوتراپی معمول که در بیمارستان انجام می‌شود می‌باشد. این روش می‌تواند جایگزین خوبی برای نوزادانی باشد که دارای زردی خفیف می‌باشند.