مشاوره های روانشناسی

مشاوره روانشناسی

تقویت کردن مهارت‌های اجتماعی مانند بالا بردن اعتماد به نفس، اصلاح روش زندگی یکی از موارد ضروری است که هر فرد باید به آن توجه کند و آموزش ببیند. دارا بودن روابط اجتماعی سالم یکی دیگر از قسمت‌های مهم زندگی است. داشتن اعتماد به نفس یک کلید حیاتی موفقیت در زندگی هر شخص است و افراد با اعتماد به نفس بالاتر، راحتتر به اهداف خود دست می‌یابند و در مقابل افراد دارای اعتماد به نفس پایین اغلب با افکار منفی پشت به موفقیتهای خود می‌کنند. انسان دارای اعتماد به نفس سالم و طبیعی می‌تواند احساس خوب نسبت به خود داشته باشد و از داشتن قابلیت‌ها و مهارتهای خود احساس رضایت و ارزشمند بودن کند. البته به این نکته باید توجه کرد که هر فرد دارای اعتماد به نفس بالا قادر به انجام همه کارها نیست، بلکه این نکته مهم است که زمانیکه برخی انتظارات برآورده نمی‌شود دیدگاه مثبت‌شان را حفظ و خود را قبول دارند و دارای استقلال عمل، مسئولیت پذیر و در ایجاد رابطه با دیگران توانمند هستند. در مقابل افراد دارای اعتماد به نفس کم به دلیل نداشتن احساس خوب از خود، معمولا از ریسک کردن اجتناب می‌کنند و تا حد زیادی وابسته به تأیید دیگران هستند.

مهمترین علل مشاوره روانشناسی

یکی از مهمترین عوامل اجتماعی شدن افراد در زندگی، تجربه‌های دوران کودکی در محیط خانواده است. وابستگی اعضای خانواده به قدری است که هر نوع مسئله در یک عضو خانواده بر زندگی سایر اعضا دارای تأثیر مستقیم و غیر مستقیم است. بنابراین در مشاوره‌ روانشناسی ترجیح داده می‌شود به دلیل تأثیر خانواده بر افراد برای درمان اختلالات، اعضای خانواده را ملاقات کنند. همچنین روان‌شناسی خانواده ارتباط تنگاتنگی با برخی از علوم انسانی مانند جامعه‌شناسی، علوم اجتماعی و نیز مردم شناسی دارد. به عنوان مثال فرهنگسازی و آموزش مردم در ابعاد مختلف برای اصلاح روش‌های زندگی می‌تواند کمک بسیار به پزشکان در کشور بکند که خود با کاهش هزینه‌ها باعث پویایی جامعه می‌شود. در حوزه سلامت اصلاح سبک زندگی از بروز بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری کرده و بنابراین آموزش تغذیه سالم و چگونگی حفظ سلامتی باید مورد توجه قرار گیرد. در مشاوره‌های روانشناسی می‌توان با راهنمایی‌هایی در مورد اصول درست تغذیه، ورزش و اصلاح سبک زندگی به سالم ماندن خود کمک کرد. اگر بپذیریم که داشتن شیوه زندگی اسلامی بستری برای پیشرفت همه جانبه است اصلاح شیوه زندگی دارای اهمیت بیشتری برای خود می‌شود.
وظایف اصلی مشاوران در مشاوره‌های روانشناسی این است که با کمک خانواده در شناخت نگرش، باورها و مهارتهای مناسب فرد برای حل مشکلات دست یابند و افراد مراجعه کننده انتظار دارند که توسط کارشناسان مشاوره دهنده درک شوند. هنگامی که فرد احساس درک شدن از طرف مقابل دارد موجب تسلا و بنابراین افزایش اعتماد خود می‌شود.